Page 6, 12th September 2008

12th September 2008
Page 6
Page 6, 12th September 2008 — LIVES REMEMBERED
Close

Report an error

Noticed an error on this page?
If you've noticed an error in this article please click here to report it.

Tags


Share


Related articles

Obituaries

Page 6 from 6th September 2002

The Rev. Joseph Coleman

Page 14 from 11th February 1938

Obituaries

Page 7 from 16th September 1949

LIVES REMEMBERED

Fr Peter Coleman was a priest in the Diocese of Middlesbrough. He was born on June 16 1938 and died on August 25 2008, aged 70.

During the night of August 25, Fr Peter Coleman died in the Convent of St Joseph, Whitby, North Yorkshire, where he served as a chaplain in his last years.

The sixth of eight children, Fr Coleman was born on the Feast of Corpus Christi in 1938 and grew up with four brothers and three sisters.

He attended St Philomena's School in Middlesbrough until the age of 11. He then won a a scholarship which took him to the Marist College in Middlesbrough. On completion of his secondary education, he entered Mount Melleray, Waterford, to,study philosol phy, after which he proceeded to St John's, Waterford, to study Theology. Fr Coleman was ordained by Bishop Brunner on June 17 1962 in the Holy Name of Mary, Middlesbrough.

Between 1962 and 1978 Fr Colman served as an assistant priest in the parishes of St Mary's Grangetown, Middlesbrough, Sacred Heart, Hull, St Charles, Hull, Our Lady and St Peter, Bridlington, and St George's, York. He was appointed to the parish of St Wilfrid's, Hull, in 1978, where he remained as parish priest for five years, His longest stint was at St Joseph's, Scarborough, where he was a popular parish priest. He was assigned the post of parish priest in 1983 and he served

at St Joseph's until 2000. After Scarborough he remained as parish priest at Sacred Heart, Hornsea, until 2007. Fr Coleman 's final post was as chaplain to the Sisters of Mercy at St Joseph's Convent, Whitby.

Fr Coleman was awarded a Bachelor of Arts degree from the Open University in 1976. Fr Coleman was also an enthusiastic golfer and represented the diocese on numerous occasions until illness prevented him from playing.

Mgr Canon William Mitchell was born on January 4 1936 in Bristol. He studied law at Corpus Christi College, Oxford, and attended the seminary of St Sulpice, Paris prior to his ordination to the priesthood on June 25 1961.

His ordination took place at the pro-cathedral, Clifton, Bristol, and he was later appointed there as curate.

In 1964 he was appointed to serve Bishop Joseph Rudderliam as private secretary. He held this post for over 10 years.

Following a three-year spell as parish priest at St Bernadette, Whitchurch, Bristol, he returned to Rome in 1975 as rector at the Beda College. In 1987 he was made vicar general of Clifton diocese.

During this time he was parish priest at St John's, Bath, St Antony's, Henbury, Bristol, and St Mary-on-theQuay, Bristol. In 1997 Bishop Alexander appointed him as the administrator at the Cathedral Church of SS Peter and Paul, Clifton, Bristol, where he stayed until 2001. He then served as parish priest of St Michael's, Tetbury. Mgr Mitchell served the Clifton diocese as a trustee for many years.

In December 2002 Bishop Declan Lang appointed him vicar judicial and episcopal vicar for matrimonial matters following the death of Mgr Joseph Buckley. He fulfilled the role until 2007.

Bishop Lang paid tribute to Mgr Mitchell saying: "Mgr Mitchell served the diocese generously for many years in parishes throughout the diocese and at the cathedral. His ministry included administration within the diocese particularly in the marriage tribunal.

"He served the wider church through his time as rector of the Beda College in Rome. Many people will be grateful for the pastoral care which he gave."




blog comments powered by Disqus