Page 7, 24th March 1939

24th March 1939
Page 7
Page 7, 24th March 1939 — New Archpriest of St. Peter's
Close

Report an error

Noticed an error on this page?
If you've noticed an error in this article please click here to report it.

Tags

Organisations: Pontifical Commission

Share


Related articles

New Cardinal Bishop

Page 8 from 8th June 1951

Cardinal Resigns

Page 1 from 20th November 1959

The Pope Receives Mgr. Griffin

Page 1 from 4th August 1944

Cardinal's Funeral

Page 7 from 13th November 1959

Oldest Cardinal' Is Failing

Page 8 from 7th August 1981

New Archpriest of St. Peter's

The Pope has appointed Cardinal Tedeschini to be archpriest of St. Peter's, the position which he himself formerly held.

Other recent appointments made by the Pope are: Cardinal Marmaggi to be Prefect of the Congregation of the Council; Cardinal Pizzardo to be Prefect of the Congregation of Seminaries, a past held by Pius XI; and Cardinal Maesimi to be President of the Pontifical Commission for the true interpretation of Canon Law.

Mgr. Arborio di Sant' Elia has been confirmed in his post of Master of the Papal Chamber.




blog comments powered by Disqus