Page 6, 31st January 2003

31st January 2003
Page 6
Page 6, 31st January 2003 — Obituaries
Close

Report an error

Noticed an error on this page?
If you've noticed an error in this article please click here to report it.

Tags


Share


Related articles

Sixty One Years Of Service

Page 8 from 30th May 1986

Obituary

Page 8 from 12th December 1975

T Ra V Elling Missions

Page 7 from 13th November 1959

Episcopal Engagements

Page 7 from 19th September 1958

Westminster's First Post-war Church

Page 7 from 15th May 1953

Obituaries

Fr William Maram C.Ss.R.

FR BILL MARAM has died in Sunderland aged 92. He will be remembered for his mighty voice and very imposing presence but mostly for his zeal in preaching the Gospel. He was ordained in 1935 and began a life of mission preaching and parish work that would take him all over the country Apart from the war years when he was an army chaplain he worked in Redemptorist parishes in Birmingham and London and preached parish missions in many parts of the United Kingdom. For ten years, 1957-1967. FrMaram was Travelling Missioner in central Wales based in Machynlleth.

At an age when many would think of retiring he became Bursar of the developing International Pastoral Centre at Hawkstone Hall in Shrewsbury.

His final years were spent in semi-retirement and finally in the care of the Little Sisters in Sunderland where he died on 17 January 2003.

Canon Cornelius O'Callaghan

CANON CORNELIUS O'Callaghan

died peacefully in the Holy Cross Home of the Little Sisters in Sunderland on Saturday 18 January.. He was 93.

Cornelius Gerald O'Callaghan was born on 27 April 1909 in South Shields and was baptised the next day. He studied at St Cuthbert's Grammar School and then at Ushaw College where he was ordained priest on 21 July 1935 by Bishop Francis McNulty of Nottingham. His first appointment was as assistant priest at St Joseph's Gateshead on I September 1935. He remained there until he went to serve as Chaplain to the Forces from 20 May 1940 until December 1948. On 9 April 1949 he was appointed assistant priest at St Godric's in Durham and on 9 January 1954 be was made parish priest of St Mary's Stockton where he served until he retired on 10November 1981.

He was appointed Canon in November 1973 and attended the meetings of the Chapter until he resigned due to declining health in September 1993 and was made an honorary canon.

When he retired he went to live in the priest's house at Wolsingham where the Sisters of Mercy looked after him with great care and he became very much a member of the local community. On 2 August 2001 he went to Holy Cross Home in Sunderland where the Little Sisters of the Poor cared for him until his death.

Alan Dishman

ALAN DISHMAN died suddenly in the early hours of 10 January. The shock waves resonated from Mollie, his wife of 50 years and her family, through the morning mass attenders and on through the village of Tintagel, Cornwall. Alan was a gentle man who loved God with a passion and who was a devout churchgoer. He was always willing to go out of his way for anyone who needed help. Fr Bryan Storey said 'There is so much that could be said about Alan and his unforgettable tenacity of purpose. He grew in humility, kindness and thoughtfulness, especially through his great devotion to the Blessed Virgin. He was ready to meet Almighty God by his repentance and ever-growing religious attitude. I shall miss him especially because of his reliability, dedication and helpfulness."

With his wife Mollie he was awarded the Bishop's medal for devoted service to the Church in TmtageL He presented this medal to the Mission as he said it belonged "to all of us". His kindness will be well-remembered in the village.




blog comments powered by Disqus