Page 7, 3rd May 1940

3rd May 1940
Page 7
Page 7, 3rd May 1940 — The Rev, J. M. S. Brown
Close

Report an error

Noticed an error on this page?
If you've noticed an error in this article please click here to report it.

Tags

Locations: Cambridge

Share


Related articles

Manning's Last Priest Dies At 86

Page 1 from 26th September 1952

Ecclesiastical And Other Information

Page 7 from 9th April 1948

Ecclesiastical And Local Information

Page 5 from 5th July 1946

Announcements

Page 5 from 14th August 1942

'queen Of Heaven In Queensway

Page 7 from 10th September 1954

The Rev, J. M. S. Brown

WAS ORDAINED BY CARDINAL MANNING The Rev. Joseph Moyle Sherer Brown, formerly with the Oblates of St. Charles at Bayswater, but retired, died on Sunday evening, April 28, aged 85, in the 58th year of his priesthood.

Eldest son of the late Rev. S. C. Brown, vicar of Great Clacton, in Essex. he was educated at Repton Grammar School and St. John's College, Cambridge, and became a clergyman of the Church of England, but was happily received into the Church and ordained by the late Cardinal Manning in October, 1882.

His health failing in 1913, he was never able to resume any active work.




blog comments powered by Disqus