Page 14, 5th March 1937

5th March 1937
Page 14
Page 14, 5th March 1937 — CHANGES IN THE WESTMINSTER DIOCESE
Close

Report an error

Noticed an error on this page?
If you've noticed an error in this article please click here to report it.

Tags


Share


Related articles

A Second Vicargeneral For Westminster

Page 15 from 12th February 1937

Bishop Craven Made V.g.

Page 1 from 13th June 1952

Bishop To Live In Soviet Zone

Page 1 from 11th January 1952

New U.s. Bishop

Page 5 from 12th June 1953

Two New Canadian Dioceses

Page 9 from 30th June 1939

CHANGES IN THE WESTMINSTER DIOCESE

Keywords:

Another New VicarGeneral

The Bishop of Cambysopolis, finding that the state of his eyesight incapacitates him from continuing to undertake the duties of Vicar-General, has resigned that office. The Archbishop has appointed Mgr. Canon Evans, previously Chancellor, to be a Vicar-General with Mgr. Canon Bickford, whose appointment was recently announced.

Mgr. E,ustace Morrogh Bernard succeeds Mgr. Canon Evans as Chancellor.

The Rev. Reginald B. Fellows has been made an honorary Canon of Westminster.

The Rev. J. Goggin has resigned the parish of Our Lady of Dolours, Hendon, and at his own request has been appointed Chaplain to Nazareth House, Hammersmith.

Mgr. Canon George Coote is the new rector at Hendon, this being the first post which it has been possible to offer him after his many years' service at Archbishop's House.




blog comments powered by Disqus