Page 6, 9th February 1979

9th February 1979
Page 6
Page 6, 9th February 1979 — Appointments
Close

Report an error

Noticed an error on this page?
If you've noticed an error in this article please click here to report it.

Tags

People: Fr Morgan

Share


Related articles

Ordinary Of Forces

Page 5 from 27th November 1953

New Navy Chaplain

Page 3 from 23rd February 1990

R.a.f. Has New Principal Chaplain

Page 8 from 16th June 1950

New Chief Chaplain

Page 1 from 22nd August 1952

Bishops' Engagements

Page 7 from 8th August 1969

Appointments

Keywords: Religion / Belief

Fr -Vaughan F. J. Morgan is be the new Principal Catholic Chaplain to the Navy. He succeeds Mgr F. J. Wairnsley. the newly appointed Bishop-in-Ordinary to the Forces. Fr Morgan, aged 47, was born in Upper Hutt. New Zealand. He was educated at the Oratory School, Woodcute, Salop and studied for the priesthood at Innsbruck University. He was ordained in 1957 for service in the diocese of St Andrews and Edinburgh, by Archbishop (later Cardinal) Gray. He has been a naval chaplain since 1962.




blog comments powered by Disqus